Czarna kuchnia? Nie dla każdego

Czarna kuchnia

Czarny kolor używany w architekturze wnętrz kojarzy się z elegancją, nowoczesnością i wyrafinowaniem. Wykorzystanie go w projekcie kuchni tym bardziej podkreśla takie wrażenie, ponieważ jest to zastosowanie nietypowe, zwłaszcza jeśli będzie to kolor dominujący w tym pomieszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dla każdego, ze względu na to, że czarny jest bardziej wymagający jeśli chodzi o utrzymanie czystości, a także tak jak wszystkie ciemne kolory optycznie pomniejsza wnętrza.

Kuchnia to ważne miejsce w każdym mieszkaniu nie tylko ze względu na funkcje, które spełnia na co dzień, ale i estetykę, która wpływa na postrzeganie całego mieszkania. Na szczęście teraz tych możliwości oryginalnego aranżowania wystroju kuchni jest bardzo wiele. Zdążyliśmy się już też przyzwyczaić do nowoczesnych projektów, kiedyś nawet nie do pomyślenia i nie do wykonania. Współcześnie dość powszechne jest przełamywanie i robienie na przekór zwyczajowym wzorcom w projektowaniu i aranżacji wnętrz. Widać to na przykład w rozwiązaniach kolorystycznych. Przez lata dla kuchni i łazienek zarezerwowane były kolory jasne, umiejscowione w pewnej ustalonej palecie barw przyjętej dla tego rodzaju miejsc. Kuchnie różniły się jedynie szczegółami, rozmieszczeniem mebli i sprzętów. Obecnie dostępne materiały, sprzęty AGD pozwalają na bardzo zróżnicowane konfiguracje kolorystyczne. Włącznie z tym by zaprojektować to wnętrze w jednym kolorze. Firmy zajmujące się projektowaniem wnętrz mogą obecnie zaproponować wiele możliwości.

Motyw starej cegły podkreśla elegancję czerni

Od jakiegoś czasu popularne stało się wprowadzanie do kuchni koloru czarnego, który jest pewnym przełamaniem klasycznego myślenia, że w tym pomieszczeniu powinny dominować jasne kolory kojarzące się z czystością, sterylnością. Trend używania tego koloru stał się na tyle popularny, że producenci sprzętu AGD również zaczęli go powszechnie stosować w stylistyce swoich produktów. Nie ma większego problemu z kupieniem piekarnika, czy nawet lodówki w tym kolorze. Dlatego ciekawym rozwiązaniem są aranżacje kuchni, w których dominującym kolorem jest czarny, albo wręcz większość mebli, sprzętów, elementów wystroju wnętrza jest w tym kolorze. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie i nic dziwnego, bo czarny kojarzy się z elegancją, swego rodzaju nonszalancją i wyrafinowaniem. Ten efekt dodatkowo podkreśla zastosowanie akcentów drewnianych, kamienia, albo starej cegły.

Projekty wnętrz uwzględniające tego typu koncepcje można polecić każdemu, komu zależy na nowoczesnej i niesztampowej aranżacji wnętrza swojego mieszkania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zastosowanie głównie koloru czarnego w kuchni nie każdemu służy i trzeba też wziąć pod uwagę wielkość kuchni, czy też całego mieszkania. Czarne powierzchnie mają to do siebie, że łatwiej się brudzą, albo inaczej – brud, który się na nich osadza jest bardziej widoczny. To rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy nie korzystają szczególnie intensywnie z kuchni, albo którzy lubią częste porządki i nie irytuje ich regularne przecieranie mebli kuchennych.

Czarna kuchnia z akcentami jasnego drewna

Czarny kolor nie zawsze będzie też dobrym pomysłem w przypadku niewielkich, zamkniętych kuchni. Dlatego przy rozważaniu takiego pomysłu warto skorzystać z rady architekta z firmy budowlanej, która robi nam wnętrza. Ciemne kolory zmniejszają optycznie powierzchnię i ich użycie trzeba rozważyć w szerszej perspektywie, w odniesieniu do całości projektu.

 

JESTEŚMY DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

home Proxa Your Home
      ul. Grzegórzecka 67C lokal U1A
      31-559 Kraków

telefon 730 923 991

mail biuro@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

GRZEGORZ MAJDRA
doradca klienta
tel. +48 730 923 991
gmajdra@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

PAWEŁ WNUK
doradca klienta
tel. +48 531 452 665
pwnuk@proxa-yourhome.pl

  • PROXA - Your Home

home Proxa Your Home
      ul. Osiedlowa 2A
      33-300 Nowy Sącz

telefon 530 399 900

mail biuro@proxa-yourhome.pl

architekt wnętrz

MACIEJ HRONOWSKI
architekt wnętrz
tel. +48 881 222 914
mhronowski@proxa.com.pl

doradca klienta

KONRAD KLIMEK
doradca klienta
tel. +48 530 399 900
kklimek@proxa.com.pl

  • PROXA - Your Home

Polityka prywatności
Realizacja: ImPress PR