Funkcjonalne oświetlenie podstawą komfortowego mieszkania

Funkcjonalne oświetlenie

Projektując oświetlenie nie tylko warto się kierować względami estetycznymi zastosowanych źródeł światła, ale przede wszystkim ich funkcjonalnością. Jednocześnie bardzo ważne jest aby zaprojektowane oświetlenie było energooszczędne.

Odpowiednie oświetlenie, w tym dobór źródeł światła, trzeba koniecznie przemyśleć na etapie projektowania mieszkania lub domu, wraz z rozplanowaniem instalacji elektrycznej. Co więcej musimy wziąć pod uwagę rozplanowanie pomieszczeń oraz przemyśleć ich funkcję, jaką mają spełniać. Zapotrzebowanie na światło będzie zupełnie inne w kuchni, jeszcze inne w salonie, a zupełnie inne w sypialni.

Projektując oświetlenie warto też zastanowić się nad tym, które z pomieszczeń i w jakim stopniu będą doświetlane światłem słonecznym.

Przykład dobrze zaprojektowanego oświetlenia

Kuchnia - jasna i praktyczna

Kuchnia, niezależnie czy zamknięta, czy otwarta, powinna być maksymalnie doświetlona. Jest to jedyne pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, dla którego jasne sztuczne światło jest bardzo ważne. Do projektowania oświetlenia warto tutaj wykorzystać kilka źródeł światła, dzięki czemu unikniemy monotonności oraz dobrze doświetlimy części, na których najbardziej nam zależy. Warto aby w kuchni mieć możliwość włączenia rozproszonego światła np. lampy kloszowe wiszące nad wyspą lub w przypadku kuchni zamkniętej na środku. Konieczne są lampy punktowe kierujący jasny strumień światła na blat roboczy, który jednocześnie można doświetlić modnymi listwami led.

Salon - tam dzieje się życie

Funkcjonalne oświetlenie w salonie

Salon to kolejne pomieszczenie, w którym warto wykorzystać wiele źródeł światłą z uwagi na zróżnicowanie pod kątem zastosowania tego pomieszczenia.

W salonie możemy odpoczywać, w związku z tym warto aby wówczas światło nie było zbyt jasne. Podobnie jak podczas oglądania tv lub słuchania muzyki. Z drugiej strony w salonie może tętnić życie towarzyskie, można przyjmować w nim gości, grać w gry planszowe lub poświęcać się hobby, które wymaga dobrego oświetlenia.

W przypadku salonu doskonale sprawdzi się oświetlenie punktowe, lampy wolnostojące oraz lampy kloszowe, które mogą być również nad stołem w jadalni, często części salonu. Całość można uzupełnić o lampy kierunkowe, które odpowiednio wyrównają niedoświetlone miejsca.

Sypialnia - dyskrecja i oaza spokoju

Funkcjonalne oświetlenie w sypialni

Sypialnia to jedyne miejsce w domu, w którym oświetlenie powinno być dyskretne i niemęczące. Doskonale sprawdzi się tutaj lampa z żyrandolem lub kloszem kierując światło na sufit i ściany, jednocześnie je rozpraszając. Uzupełnieniem głównego światła mogą być lampy wolnostojące oraz lampki nocne, które możemy odpowiednio nakierować np. na właśnie czytaną książkę.

Ergonomia to podstawa

Właściwe oświetlenie to nie tylko gwarancja właściwego oświetlenia, ale też kwestia oszczędności. Tym bardziej ważne jest aby projektując i wybierając sztuczne oświetlenie korzystać z najnowszych systemów i technologii. Z całą pewnością warto wybierać oświetlenie LED, które w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, wykorzystują znacznie mniej energii przy jednoczesnym oddawaniu większej ilości światła. Nowoczesne oświetlenie może być nawet kilka razy trwalsze i wydajniejsze od tradycyjnego, przy czym może pracować kilkanaście lat.

Jeśli natomiast zależy nam na bardzo dużych oszczędnościach, przy jednoczesnym komforcie użytkowania domu, warto zastanowić się nad czujnikami ruchu, które można zamontować tam, gdzie pojawiamy się sporadycznie np. w piwnicy, garażu, na klatce schodowej lub przed domem.

 

JESTEŚMY DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

home Proxa Your Home
      ul. Grzegórzecka 67C lokal U1A
      31-559 Kraków

telefon 730 923 991

mail biuro@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

GRZEGORZ MAJDRA
doradca klienta
tel. +48 730 923 991
gmajdra@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

PAWEŁ WNUK
doradca klienta
tel. +48 531 452 665
pwnuk@proxa-yourhome.pl

  • PROXA - Your Home

home Proxa Your Home
      ul. Osiedlowa 2A
      33-300 Nowy Sącz

telefon 530 399 900

mail biuro@proxa-yourhome.pl

architekt wnętrz

MACIEJ HRONOWSKI
architekt wnętrz
tel. +48 881 222 914
mhronowski@proxa.com.pl

doradca klienta

KONRAD KLIMEK
doradca klienta
tel. +48 530 399 900
kklimek@proxa.com.pl

  • PROXA - Your Home

Polityka prywatności
Realizacja: ImPress PR