Kuchnia otwarta czy zamknięta

Kuchnia otwarta czy zamknięta

Porównując stare i nowe budownictwo daje się zauważyć zupełnie inne podejście do kuchni. W nowym kuchnia, to najczęściej część salonu jako aneks kuchenny. Natomiast kiedyś bardziej wyraźnie oddzielało się przygotowanie posiłku od jego wspólnego spożywania. Służyły do tego dwa oddzielne pomieszczenia.

Łączenie aneksu i salonu wynika po części z rozmiarów mieszkań i konieczności zmieszczenia wszystkich niezbędnych funkcji lokalu mieszkalnego na mniejszej powierzchni. Jednak nie jest to jedyna przyczyna. Otwarte kuchnie firmy budowlane umieszczają także w dużych mieszkaniach. Jest to po prostu odpowiedź na istniejący już trend. Na przestrzeni lat zmieniło się myślenie o gotowaniu, o sposobie spędzania czasu w kuchni. Kiedyś bardziej wyraźnie oddzielało się przygotowanie posiłku od jego wspólnego spożywania. Współcześnie już samo gotowanie stało się czynnością sprzyjającą kontaktom towarzyskim. Czy to w ramach rodziny, czy wspólnie z zaproszonymi znajomymi. Zresztą nawet w tych mieszkaniach, gdzie kuchnia jest zamkniętym, oddzielnym pomieszczeniem często widać jej dziwną siłę przyciągania. Większość spotkań towarzyskich w pewnym momencie przenosi się do kuchni, bo goście bezwiednie zaczynają się w niej gromadzić. W związku z tym projektanci mieszkań zaczęli wychodzić naprzeciw tym potrzebom i w swych aranżacjach wnętrz otwierają to pomieszczenie tak, by wspólne spędzanie w nim czasu było bardziej wygodne. Otwarte kuchnie pojawiają się już na etapie projektowania mieszkania. Dla wygody korzystania z takiej kuchni przy tworzeniu aranżacji wnętrz powstają też pewne udogodnienia, wizualnie oddzielające część kuchenną od reszty pomieszczenia, stanowiąc jednocześnie cześć roboczą, a także swego rodzaju bar przy którym zasiadają goście, czy domownicy.

Oczywiście kuchnia zamknięta, będąca oddzielnym pomieszczeniem ma jedną ważną przewagę w postaci łatwiejszego oddzielenia zapachów kuchennych od pozostałej części mieszkania. Jednak sprawny wyciąg poradzi sobie z tym problemem także w otwartej kuchni.

Przy wielu zaletach kuchnia otwartej może oczywiście zdarzyć się tak, że przyszli mieszkańcy nie chcą takiego rozwiązania. Nie czerpią radości ze wspólnego przygotowywania posiłków, nie lubią kiedy patrzy się im na ręce w kuchni. Dlatego dla nich najlepsza opcja to kuchnia zamknięta, która zapewnia więcej intymności. Nie jest to problem, bo sprawna ekipa remontowa z przygotowanym wcześniej dobrym projektem aranżacji, poradzi sobie z wydzieleniem oddzielnej kuchni, nawet jeśli projekt mieszkania przewidywał pierwotnie tylko aneks kuchenny.

 

JESTEŚMY DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

home Proxa Your Home
      ul. Grzegórzecka 67C lokal U1A
      31-559 Kraków

telefon 730 923 991

mail biuro@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

GRZEGORZ MAJDRA
doradca klienta
tel. +48 730 923 991
gmajdra@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

PAWEŁ WNUK
doradca klienta
tel. +48 531 452 665
pwnuk@proxa-yourhome.pl

  • PROXA - Your Home

home Proxa Your Home
      ul. Osiedlowa 2A
      33-300 Nowy Sącz

telefon 530 399 900

mail biuro@proxa-yourhome.pl

architekt wnętrz

MACIEJ HRONOWSKI
architekt wnętrz
tel. +48 881 222 914
mhronowski@proxa.com.pl

doradca klienta

KONRAD KLIMEK
doradca klienta
tel. +48 530 399 900
kklimek@proxa.com.pl

  • PROXA - Your Home

Polityka prywatności
Realizacja: ImPress PR