Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim

Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim

Moda na projekty wnętrz w stylu skandynawskim w Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno, ale na świecie jest on powszechnie znany już co najmniej od lat 50. i 60. XX w., a jego początki sięgają przełomu wieków XIX i XX. Styl jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z północnej Europy i ma wiele wspólnego ze sposobem życia, klimatem, czy też z charakterem Skandynawów.

Cechami charakterystycznymi stylu skandynawskiego są prostota, funkcjonalność w połączeniu z jakością wynikającą z wykorzystania naturalnych materiałów. Jego istotą jest też rozjaśnianie i optyczne powiększanie wnętrza. Te wyróżniki niewątpliwie mają związek z miejscem, w którym powstały. Krótkie dni przez dużą część roku, małe mieszkania, oszczędne gospodarowanie zasobami i konieczność wykorzystywania tego, co było dostępne wokół, czyli naturalnych materiałów. To wszystko wpłynęło na takie, a nie inne projektowanie wnętrz przez Skandynawów. Dlatego styl skandynawski to jasne kolory oraz ograniczanie ilości mebli i sprzętu, a nawet rezygnacja z zasłon, czy firan. Wszystko dla doświetlenia i optycznego powiększenia wnętrza. Poniekąd z tego względu meble, które wykorzystuje się do tworzenia stylu skandynawskiego są bardzo funkcjonalne, często łączą kilka funkcji jednocześnie. W ten sposób można tych mebli wstawić mniej i dzięki temu dodać w mieszkaniu nieco przestrzeni. To też pochodna pragmatyzmu ludzi z tej części Europy, który widoczny jest też w łączeniu starego z nowym, co tworzy pewien eklektyzm w wystroju. To z kolei w pewnym stopniu ma związek z kolejną cechą tego stylu, czyli podejściem ekologicznym. Jeśli jakieś przedmioty mogą wciąż służyć i nie trzeba ich zastępować nowo wyprodukowanymi, na które trzeba by było zużyć kolejne cenne zasoby, to czemu nadal ich nie wykorzystywać. To ekologiczne podejście widoczne jest w stosowaniu naturalnych materiałów, które nie tylko są przyjazne dla środowiska po zakończeniu użytkowania, ale i tworzą klimat naturalności i przyjaznych warunków dla człowieka.

Jasne kolory, prostota, ergonomia

Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim wynika z charakterów i potrzeb ludzi Północy, ale też świetnie przyjął się w Polskich warunkach. Niewielkie mieszkania, które są pozostałością po minionych czasach, jak i małe metraże bardzo popularne w nowym budownictwie, również wymagają zabiegów, które dodadzą im światła, przejrzystości, harmonii. Przy czym nurt ten doskonale sprawdza się również w domach, czy mieszkaniach o dużym metrażu. Co więcej, nasz klimat w pewnym stopniu, jak ten na dalekiej północy Europy, wzbudza tęsknotę za dużą ilością światła w przestrzeni, w której żyjemy na co dzień.

Kawalerka w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to ponadczasowy sposób dekorowania wnętrz, który nie traci na swym uroku od lat i tak zapewne będzie dalej. Dlatego Polacy, korzystając z usług firm budowlanych zajmujących się wykończeniem wnętrz pod klucz, bardzo często wybierają ten właśnie styl. Odpowiednio wstępnie przygotowane przez firmę remontową mieszkanie może być też swego rodzaju bazą dla już indywidualnego i szczegółowego dekorowania przez właścicieli, czy też lokatorów mieszkania. Za pomocą naturalnych dodatków, sprzętów z nurtu skandynawskiego designu, czy też odpowiednio dobranych przedmiotów z kategorii "second hand" można dopełnić aranżację wnętrza w stylu skandynawskim.

 

JESTEŚMY DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

home Proxa Your Home
      ul. Grzegórzecka 67C lokal U1A
      31-559 Kraków

telefon 730 923 991

mail biuro@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

GRZEGORZ MAJDRA
doradca klienta
tel. +48 730 923 991
gmajdra@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

PAWEŁ WNUK
doradca klienta
tel. +48 531 452 665
pwnuk@proxa-yourhome.pl

  • PROXA - Your Home

home Proxa Your Home
      ul. Osiedlowa 2A
      33-300 Nowy Sącz

telefon 530 399 900

mail biuro@proxa-yourhome.pl

architekt wnętrz

MACIEJ HRONOWSKI
architekt wnętrz
tel. +48 881 222 914
mhronowski@proxa.com.pl

doradca klienta

KONRAD KLIMEK
doradca klienta
tel. +48 530 399 900
kklimek@proxa.com.pl

  • PROXA - Your Home

Polityka prywatności
Realizacja: ImPress PR