Sufit podwieszany - plusy i minusy

Sufit podwieszany - plusy i minusy

Wcześniej zarezerwowany dla budynków użyteczności publicznej, od kilkunastu lat sufit podwieszany to rozwiązanie, które coraz częściej stosowane jest w wykańczaniu wnętrz mieszkalnych. Doskonale ukryje nierówności sufitu, zasłoni instalacje, wygłuszy pomieszczenie oraz znacząco wpłynie na estetykę naszego wnętrza.

Co to jest sufit podwieszany?

Sufit podwieszany to specjalna, lekka konstrukcja wykonana z płyt gipsowo – kartonowych oraz metalowych ram montażowych. Aby zamontować konstrukcję, w pierwszej kolejności należy przykręcić metalowe ramy do ścian i sufitu, następnie przykręca się płyty GK. Alternatywnie, zamiast kartongipsu, można użyć płyt z wełny mineralnej, metalowych lub drewnianych. Te ostatnie cieszą się powodzeniem w klasycznych aranżacjach, zwłaszcza domów jednorodzinnych. Ale to płyty GK dają najwięcej możliwości, z uwagi na ich lekką konstrukcję oraz możliwość wykończenia na wiele sposobów.

W którym momencie i jakie wnętrza warto wyposażyć w podwieszany sufit?

Zalety sufitu podwieszanego

Kiedyś podwieszany sufit stosowało się głównie w pomieszczeniach biurowych, aby po remoncie ukryć bałagan pod sufitem – nierówności, instalacje. Obecnie sufit podwieszany to bardzo popularne rozwiązanie nie tylko w wysokich kamienicach, czy domach jednorodzinnych, ale także w mieszkaniach o standardowej wysokości.

Ta lekka i dająca dużo możliwości aranżacyjnych projektantowi wnętrz, konstrukcja, doskonale sprawdzi się praktycznie w każdym wnętrzu. Należy jednak pamiętać, aby w pomieszczeniach narażonych na wilgoć stosować płyty wodoodporne, na rynku dostępnych w kolorze zielonym. Na sufit podwieszany najlepiej zdecydować się na etapie projektowania wnętrza, jeszcze przed wykończeniem mieszkania czy domu. Dzięki temu projektant doskonale wkomponuje podwieszany sufit w pozostałe elementy aranżacyjne.

Jakie są zalety podwieszanych sufitów?

Sufit podwieszany w kuchni, salonie, łazience

Podwieszany sufit to doskonałe rozwiązanie, kiedy w remontowanym mieszkaniu czy domu trzeba coś ukryć – krzywy, poplamiony lub popękany sufit, nierówności, instalacje, zwłaszcza w starym budownictwie. Ponadto, dzięki obniżeniu sufitu można zniwelować zjawisko pogłosu, wyciszyć pomieszczenie, jak również dzięki obniżeniu wysokich pomieszczeń oraz zastosowaniu izolacji, zmniejszyć rachunki za zużytą energię.

Wbrew powszechnej opinii, dzięki podwieszonemu sufitowi i zastosowaniu kilku sztuczek przez projektanta wnętrz możemy optycznie powiększyć pomieszczenia. Dokładając do tego wiele możliwości projektowych oświetlenia punktowego i kierunkowego w podwieszanym suficie, całe wnętrze może stać się bardzo ciekawą, oryginalną aranżacją, dzięki czemu zyska też na funkcjonalności.

Wady sufitu podwieszanego

Pomimo wielu zalet, należy pamiętać, że sufit podwieszany ma też pewne wady. Po pierwsze nie możemy go zamontować jeśli strop mógłby tego nie wytrzymać. Jest to szczególnie ważne w starych budynkach, w których przez lata użytkowania, konstrukcja budynku mogła ulec zniszczeniu i mogłaby nie wytrzymać dodatkowego obciążenia. Po drugie, nie wszystkie instalacje można zakamuflować. Taką instalacją jest na pewno instalacja gazowa. Aby ją zasłonić płytami GK należy uzyskać odpowiednie zgody na przykład od administratora budynku. Jeśli uzyskamy zgody, ukryjemy instalację, ale w przyszłości dojdzie do awarii, koniecznym będzie demontaż płyt kartonowo gipsowych, co spowoduje niemały bałagan oraz dodatkowe koszty naprawy.

 

JESTEŚMY DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

home Proxa Your Home
      ul. Grzegórzecka 67C lokal U1A
      31-559 Kraków

telefon 730 923 991

mail biuro@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

GRZEGORZ MAJDRA
doradca klienta
tel. +48 730 923 991
gmajdra@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

PAWEŁ WNUK
doradca klienta
tel. +48 531 452 665
pwnuk@proxa-yourhome.pl

  • PROXA - Your Home

home Proxa Your Home
      ul. Osiedlowa 2A
      33-300 Nowy Sącz

telefon 530 399 900

mail biuro@proxa-yourhome.pl

architekt wnętrz

MACIEJ HRONOWSKI
architekt wnętrz
tel. +48 881 222 914
mhronowski@proxa.com.pl

doradca klienta

KONRAD KLIMEK
doradca klienta
tel. +48 530 399 900
kklimek@proxa.com.pl

  • PROXA - Your Home

Polityka prywatności
Realizacja: ImPress PR