Współpraca klienta vs. firma remontowa

Projektowanie wnętrz oczami architekta wnętrz

Kwestia zlecania zaprojektowania i zrobienia wnętrza mieszkania wyspecjalizowanej firmie remontowej dla jednych może być oczywistym wyborem, wśród innych budzi to wątpliwości. I wbrew pozorom sprawa zasługuje by się nad nią pochylić. Ważna jest bowiem komunikacja między zleceniodawcą, a architektem, później wykonawcą. Dobre wnętrze to takie, w którym dobrze czuje się ten, kto ma w nim mieszkać. Nie może być jedynie odzwierciedleniem panujących trendów, mody, nowoczesnych koncepcji architektonicznych, a powinno być efektem współpracy właściciela, architekta wnętrz i wykonawcy.

Mój projekt mieszkania tworzony rękoma architekta wnętrz

Mieszkanie to jedna z najbardziej osobistych i prywatnych sfer jakie sobie można wyobrazić. Kto inny jak nie my sami wiemy najlepiej czego nam trzeba w miejscu, w którym mamy się relaksować, spędzać wolny czas, odpoczywać, czasem pracować. Jeśli nawet to mieszkanie kupione z przeznaczeniem na wynajem, to wciąż wystrój wnętrza powinien być po myśli właściciela. Tym bardziej decyzja o oddaniu nowo nabytego mieszkania, które trzeba urządzić w ręce kogoś, kto ma zaprojektować jego wygląd, a potem komuś kto ma to wnętrze zrobić może być trudna. Może pojawić się pytanie: „Dlaczego obce osoby mają mi urządzać mieszkanie?”. Jednak nie tak to wygląda. Dobry architekt wnętrz jedynie przekłada oczekiwania, potrzeby właściciela w język designu. Podobnie jak poeta, czy wprawny pisarz wie jak zgrabnie dobierać powszechnie znane słowa w zdania, akapity, a potem całe strony wzbudzającego zainteresowanie tekstu, tak projektant wnętrz ma umiejętność spójnego komponowania dostępnych na rynku mebli, akcesoriów, kolorów, materiałów w zgrabną opowiadającą jakąś historię całość. My wiemy jak chcielibyśmy się czuć w swoim mieszkaniu, co lubimy, a czego nie, co nas drażni, co wprawia w dobry nastrój. Natomiast architekt wnętrza ma umiejętność łączenia pojedynczych elementów tak by powstała z tego wartość dodana, coś więcej niż tylko ich prosta suma.

Zatem skuteczna komunikacja między klientem, a architektem, czy też przedstawicielem firmy budowlanej, by efekt końcowy był jak najbardziej zgodny z oczekiwaniami zlecającego aranżację wnętrz i prace remontowe.

Projektanci Proxa Your Home

Wykończenie pod klucz - wypracowywanie projektu

Projektowanie wnętrza, a potem prace wykonawcze to pewien proces, w którym uczestniczyć powinna osoba zlecająca, zwłaszcza na etapie tworzenia się projektu. Oczywiście architekt wnętrz ma swój styl, pewien rys kreatywny, który można poznać zaznajamiając się z wcześniejszymi realizacjami. Jednak klient powinien mieć duży wpływ na powstawanie projektu. Głównie na samym początku tego procesu. Dlatego ważna jest rozmowa, wspólne oglądanie mieszkania, chociażby na planie rozłożonym na stole. Dla projektanta istotne są potrzeby klienta, to czego oczekuje po swoim mieszkaniu, styl z jakim czuje się komfortowo, paleta barw, która jest mu bliska. Pierwsze informacje ukierunkowują, ale nie zamykają tematu komunikacji z klientem w procesie projektowania. Kolejna sprawa to wstępne sugestie architekta po ogólnym poznaniu potrzeb klienta. Często przedstawia się je w postaci tzw. moodboardów, czyli prezentacji, które są zbiorem zdjęć, grafik, próbek kolorów, materiałów, rysunków, wszystkiego co może oddać pewien klimat dotyczący projektowanego wnętrza. Od tego momentu rozpoczyna się dialog, dyskusja z klientem, która może trwać do ostatnich prac nad wnętrzem. Wnętrze to tak naprawdę wspólne dzieło projektanta, wykonawców i klienta. W tym procesie mogą pojawić się różnice zdań, co wymaga dopracowania kompromisów, ale by powstało wartościowe wnętrze, w decydującej przewadze powinna być zgoda, co do powstającej przestrzeni.

Projektowanie wnętrz w zgodzie z filozofią "mindfulness"

Ta współpraca między klientem, a projektantem i wykonawcą wnętrza jest szczególnie ważna w obecnych szybkich, absorbujących, hałaśliwych i stresujących czasach. W takim świecie często zadaniem jakie wyznacza się firmie zajmującej się przygotowywaniem mieszkania pod klucz jest stworzenie harmonijnego, relaksującego i wyciszającego skołatane nerwy miejsca do życia. Dlatego wytworzył się już zyskujący ostatnio na popularności trend, a może bardziej filozofia w architekturze wnętrz o nazwie „mindfulness”. To podejście skupia się na tworzeniu wnętrz, które pozwalają być tu i teraz, ułatwiają skupienie się na rzeczach najważniejszych, na stworzeniu w domu miejsca, w którym można się zatrzymać po całym dniu gonitwy w pracy. Stąd z jednej strony ważny jest zmysł charakterystyczny dla profesjonalnego projektanta, pozwalający stworzyć wnętrza proste, minimalistyczne, skupione na porządku, tworzące naturalne środowisko. Z drugiej jednak strony niezwykle istotny jest czynnik indywidualny, pozwalający konkretnym mieszkańcom poczuć harmonijną więź z miejscem, w którym mają mieszkać. Dlatego by być w zgodzie z tą filozofią tworzenia przestrzeni mieszkalnych jeszcze bardziej niż dotychczas ważna jest komunikacja z wykonawcą. Przestrzeń do życia musi być po prostu skrojona pod potrzeby konkretnej osoby, pod jej styl życia i rytm, którym funkcjonuje.

 

JESTEŚMY DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

home Proxa Your Home
      ul. Grzegórzecka 67C lokal U1A
      31-559 Kraków

telefon 730 923 991

mail biuro@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

GRZEGORZ MAJDRA
doradca klienta
tel. +48 730 923 991
gmajdra@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

PAWEŁ WNUK
doradca klienta
tel. +48 531 452 665
pwnuk@proxa-yourhome.pl

  • PROXA - Your Home

home Proxa Your Home
      ul. Osiedlowa 2A
      33-300 Nowy Sącz

telefon 530 399 900

mail biuro@proxa-yourhome.pl

architekt wnętrz

MACIEJ HRONOWSKI
architekt wnętrz
tel. +48 881 222 914
mhronowski@proxa.com.pl

doradca klienta

KONRAD KLIMEK
doradca klienta
tel. +48 530 399 900
kklimek@proxa.com.pl

  • PROXA - Your Home

Polityka prywatności
Realizacja: ImPress PR