Wybór lodówki a projektowanie wnętrz

Wybór lodówki a projektowanie wnętrz

Aranżacja kuchni to obok projektu łazienki jeden z najważniejszych punktów w wystroju całego mieszkania, wpływający na obraz całości. Dlatego wybór lodówki, to nie tylko kwestia jej funkcjonalności, ale i dopasowania do planowanej aranżacji kuchni. Wybór wielkości, tego czy lodówka ma być wolnostojąca, czy w zabudowie, zwyczajna, czy typu side by side, w standardowym kolorze, czy może bardziej odważnym np. czarna, albo czerwona. To wszystko powinna być wspólna decyzja właściciela mieszkania i architekta projektującego wnętrze.

Sprawa wyboru lodówki to decyzja, którą trzeba podjąć biorąc pod uwagę kilka obszarów. Zastanawiając się nad lodówką powinniśmy pomyśleć o producencie, co jest z jednej strony kwestią subiektywną, ale z drugiej to bardziej obiektywne wyznaczniki, jak cena i jakość. Drugi obszar to decyzja o funkcjonalnościach i rodzaju lodówki. Czy ma to być proste urządzenie, które ma spełniać swoje podstawowe funkcje, czyli chłodzenie i mrożenie, czy też ma korzystać z rozmaitych dodatkowych funkcji sterowanych panelem elektronicznym. Trzeba też zastanowić się nad wyborem rodzaju lodówki, czyli nad jej wielkością, pojemnością, nad tym czy nasza chłodziarko-zamrażarka ma być jedno- czy dwudrzwiowa. Lodówka jednodrzwiowa, zamrażalnik ma wewnątrz komory chłodzącej, dwudrzwiowa oddzielne drzwi dla zamrażalnika i komory chłodzącej, rozmieszczone jedne pod drugimi. Jedną z opcji jest tzw. lodówka side by side, czyli chłodziarka-zamrażarka z dwoma drzwiami otwieranymi skrzydłowo. Wreszcie nasza decyzja musi uwzględnić kwestie aranżacji wnętrza.

Kuchnia z retro lodówką Smeg na Zabłociu

Trzeba pamiętać, że ostateczny projekt mieszkania i to jak ma wyglądać kuchnia warunkuje nasze decyzje odnośnie lodówki. Współczesne urządzenia to przemyślane konstrukcje również pod względem designu i tylko od decyzji projektanta i inwestora, którym jest właściciel mieszkania zależy, czy lodówka ma się wkomponować w otoczenie, czy wręcz przeciwnie. Odpowiednio dobrana chłodziarko-zamrażarka może być wręcz ozdobą kuchni, jak na przykład lodówki w stylu retro, albo te, które przyciągają wzrok swoimi intensywnymi, odważnymi kolorami. Kiedy jednak koncepcja projektanta wnętrz zakłada jednolitą kompozycję wystroju kuchni również lodówka musi być dopasowana. Biorąc pod uwagę wykończenie mieszkania można się zdecydować po prostu na wybór takiej lodówki, która najlepiej wkomponowuje się wygląd mebli kuchennych. Bardzo subtelne i nowoczesne wzornictwo współczesnych sprzętów AGD pozwala osiągnąć bardzo ładny efekt spójności. Tę jednolitość można również osiągnąć kierując się podobnym kolorem lodówki i mebli. Ostatnio modny w projektowaniu wnętrz kuchni kolor czarny, w którym może być zarówno zabudowa kuchenna, jak i sama chłodziarko-zamrażarka. Bez problemu można kupić lodówkę w tym właśnie kolorze.

Zabudowana lodówka w jasnej kuchni w apartamencie na Wrocławskiej

Innym rozwiązaniem na zachowanie jednolitości sprzętów i mebli kuchennych jest zabudowa. W tym przypadku wystarczy dobrać specjalny rodzaj lodówki, pod zabudowę. Wtedy lodówka jest na pierwszy rzut oka zupełnie niewidoczna, ponieważ jej drzwi kryją się po prostu za takimi samymi frontami, jak szafki, czy szuflady. Nie zawsze jednak da się połączyć funkcjonalność z potrzebą zachowania idealnej spójności. W tej chwili większość lodówek side by side, czyli z drzwiami otwieranymi skrzydłowo generuje pewne ograniczenia. Te bardzo pojemne, wygodne, a czasem najbardziej pasujące chłodziarko-zamrażarki, bo drzwi otwierane skrzydłowo sprawdzają się w wąskich pomieszczeniach, są krótsze i potrzebują mniej przestrzeni przed sobą. Te ograniczenia to ich rozmiar – duża głębokość sprawia, że lodówka po prostu wystaje z linii mebli kuchennych, często wymaga też szczelin po bokach dla jej lepszej wentylacji, ale i dlatego, że w powszechnie dostępnych na rynku modelach drzwi otwierają się dużo powyżej kąta prostego i wymagają do tego przestrzeni. Jest jednak też dobra wiadomość, bo na rynku pojawiły się już pierwsze modele lodówek side by side, które są tak zaprojektowane by były idealnie zlicowane z meblami kuchennymi. To między innymi tak wymyślone drzwi, że nie trzeba ich otwierać szerzej niż w kącie prostym, by swobodnie dostać się do wszystkich półek i szuflad. Oznacza to, że jest już kwestią czasu, kiedy inny producenci podłapią ten pomysł i lodówka side by side idealnie dopasowana, a nawet pod zabudowę, stanie się powszechnym rozwiązaniem. To dobra wiadomość dla właścicieli mieszkań i oczywiście dla firm remontowych, które będą mogły oddawać swoim klientom mieszkania wykończone pod klucz z kuchnią w pełni funkcjonalną, ale i całkowicie spójną estetycznie.

 

JESTEŚMY DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

home Proxa Your Home
      ul. Grzegórzecka 67C lokal U1A
      31-559 Kraków

telefon 730 923 991

mail biuro@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

GRZEGORZ MAJDRA
doradca klienta
tel. +48 730 923 991
gmajdra@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

PAWEŁ WNUK
doradca klienta
tel. +48 531 452 665
pwnuk@proxa-yourhome.pl

  • PROXA - Your Home

home Proxa Your Home
      ul. Osiedlowa 2A
      33-300 Nowy Sącz

telefon 530 399 900

mail biuro@proxa-yourhome.pl

architekt wnętrz

MACIEJ HRONOWSKI
architekt wnętrz
tel. +48 881 222 914
mhronowski@proxa.com.pl

doradca klienta

KONRAD KLIMEK
doradca klienta
tel. +48 530 399 900
kklimek@proxa.com.pl

  • PROXA - Your Home

Polityka prywatności
Realizacja: ImPress PR