Nauka zdalna. Pokój dla ucznia w dobie pandemii

Pokój dla ucznia w dobie pandemii

To nie był dobry rok dla nas, dorosłych, a co dopiero dla naszych dzieci, uczniów, którzy całe dnie spędzali w domu, w tym dużą część czasu w swoim pokoju. Ten czas przede wszystkim pokazał jak istotne jest właściwe urządzenie pokoju dla naszej pociechy, aby warunki do zabawy, odpoczynku oraz nauki były możliwie jak najbardziej komfortowe.

Chcąc pomóc dziecku w efektywnej nauce, twórczej zabawie i wypoczynkowi, na jakie zasługuje, warto dobrze przemyśleć aranżację jego pokoju. Jest to szczególnie ważne, kiedy popatrzymy na czas, jaki nasze pociechy spędzają w swoim pokoju w ostatnim okresie. Miesiącach, podczas których wprowadzone ograniczenia związane z pandemią Covid-19 zminimalizowały wyjścia na podwórko, do szkoły, na wycieczki. Jak zatem dostosować pokój dla naszej latorośli, która tak dużo czasu spędza w swoim pokoju?

Kolory w pokoju dla dziecka

Najważniejsze, aby nie narzucać dziecku kolorów, których nie lubi. Warto wybrać jego ulubiony kolor, dzięki któremu nasza pociecha w swoim pokoju będzie czuła się dobrze. Pamiętajmy jednocześnie, że jeden kolor ma bardzo wiele odcieni i to nasza rola, jaki odcień dobierzemy. Jeśli ulubionym kolorem naszej latorośli jest zielony, wybierzmy zieleń bardziej stonowaną, pastelową. Ważne, aby pokój ucznia nie był w jaskrawych, intensywnych kolorach, gdyż to nie sprzyja koncentracji. Zwłaszcza w okolicy biurka powinno być jasno a nie wzorzyście i intensywnie.

Meble dobierajmy w jasnych kolorach, co wpłynie na ogólne, dobre samopoczucie dziecka przebywającego we własnym pokoju, jak również optycznie powiększy przestrzeń.

Zróżnicowane oświetlenie

Pokój dziecięcy to równocześnie gabinet, sypialnia, pokój gościnny i plac zabaw. Taka zróżnicowana funkcjonalność tego pomieszczenia jest istotna dla wybrania najodpowiedniejszego oświetlenia. Pokój dla dziecka powinien być wyposażony w różnorodne źródła światła, począwszy od oświetlenia głównego, poprzez lampki nocne o intensywniejszym świetle pozwalającej na czytanie w łóżku jak i lampce nocnej o delikatnym świetle pomagającej naszemu dziecku usnąć, a skończywszy na lampach z wysuwanym ramieniem przy biurku oraz obok przestrzeni na podłodze, przy której nasza pociecha często się bawi.

Ergonomiczne meble to podstawa

Wybierając meble do pokoju dziecięcego tj. łóżko, biurko, regały warto pamiętać o tym, że łóżko nie powinno stać w bliskim sąsiedztwie drzwi, co będzie sprzyjać lepszemu wypoczynkowi naszej pociechy. Z kolei biurko powinno być ulokowane z możliwie jak najlepszym dostępem do naturalnego światła. Wybierając regały, komodę i szafę, pamiętajmy o ergonomii tych mebli. Powinny być dostosowane do wzrostu dziecka tak, aby nasza pociecha mogła łatwo sięgnąć po swoje ulubione książki, zabawki, czy ubrania. Szuflady powinny być wyposażone w blokady całkowitego wysunięcia, jak również prowadnice ułatwiające wysuwanie.

Nauka i zabawa idą w parze

Z własnego doświadczenia wiemy, że dzieci najlepiej się uczą przez zabawę. Pamiętajmy o tym aranżując pokój dla najmłodszych. Wygospodarujmy choć trochę miejsca, w którym umieścimy fotel uszak ze stojącą lampką, przy której nasze dziecko zawsze może wygodnie poczytać lub obejrzeć swoje ulubione książki. Jeśli pokój jest naprawdę mały, można zyskać na przestrzeni kupując piętrowe, pojedyncze łóżko na długich nogach. Dolną, pustą część pod łóżkiem, wysoką na 100 cm, można wykorzystać jako przestrzeń do relaksu, na którą może się składać mobilna, miękka i wygodna pufa i niskie regały lub pudła na zabawki, książki. Tak zaaranżowana przestrzeń z pewnością stanie się ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu naszej pociechy bo będzie można tam nie tylko położyć się na wygodnej, elastycznej pufie i poczytać, ale również szybko zrobić tam swoją bazę zasłaniając ściany kocem lub kołdrą.

 

JESTEŚMY DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

home Proxa Your Home
      ul. Grzegórzecka 67C lokal U1A
      31-559 Kraków

telefon 730 923 991

mail biuro@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

GRZEGORZ MAJDRA
doradca klienta
tel. +48 730 923 991
gmajdra@proxa-yourhome.pl

doradca klienta

PAWEŁ WNUK
doradca klienta
tel. +48 531 452 665
pwnuk@proxa-yourhome.pl

  • PROXA - Your Home

home Proxa Your Home
      ul. Osiedlowa 2A
      33-300 Nowy Sącz

telefon 530 399 900

mail biuro@proxa-yourhome.pl

architekt wnętrz

MACIEJ HRONOWSKI
architekt wnętrz
tel. +48 881 222 914
mhronowski@proxa.com.pl

doradca klienta

KONRAD KLIMEK
doradca klienta
tel. +48 530 399 900
kklimek@proxa.com.pl

  • PROXA - Your Home

Polityka prywatności
Realizacja: ImPress PR